ד"ר גדעון הירש, מנכ"ל הועד למלחמה באידס, הלך לעולמו

שלשום, יום שישי, נמצא ללא רוח חיים ד"ר גדעון (דוני) הירש, מנכ"ל הועד למלחמה באיידס. אחיו מצא אותו שרוע על הרצפה ולידו מוטלות גלולות, והסברה היא שגדעון התאבד. גדעון היה מנכ"ל הועד למלחמה באיידס בארבע השנים האחרונות, ובכהונתו הצליח לשקם את הועד מקשיים תפעוליים וכספיים והביאו להצלחות רבות.

רמי הסמן, חברו הטוב, שניהל את הוועד למלחמה באיידס עד 2001, אמר בשיחה עם ynet כי "הוא דיבר איתי אתמול. יצא לנו לדבר כמה פעמים השבוע. הוא סיפר לי על התכניות שלו, היו לו הרבה התלבטויות לגבי מה לעשות הלאה. הוא נמצא כבר הרבה זמן בוועד למלחמה באיידס והרגיש שחיקה בתפקיד".

לדבריו, קולו לא הסגיר דבר על שעתיד לקרות. "הוא היה בסדר, דיברנו על ענייני שגרה. הוא אפילו שאל אותי מתי יוצאים לבלות ביחד", אמר. "כשהתראינו ביום האיידס העולמי הוא נראה על הכיפק ושידר אופטימיות ושמחה. גדעון היה איש מאוד ישיר וכן. אם משהו לא היה טוב הוא פשוט היה אומר והיו רואים את זה עליו. בגלל זה אני בשוק".

הסמן סיפר עוד, כי "למרות שגדעון חי עם איידס הרבה שנים הוא היה בריא וחזק". הוא הוסיף, כי "הירש היה רופא שידע איך לטפל בעצמו והיה ידוע כאחד המומחים המובילים בארץ בתחום. אנשים עם איידס תמיד היו מתייעצים עם הרופאים שלהם ובמקביל איתו כדי לקבל את החדשות האחרונות בתחום. גם אני כשהייתי מתכנן מעבר בין תרופות - הוא האיש שהייתי פונה אליו להתייעצות. הוא היה בריא לחלוטין".

הסמן סיפר על תרומתו של הירש למאבק באיידס. "הוא הרים מחדש את הוועד למלחמה באיידס, שהיה על סף התמוטטות והציל את הארגון, העמיד אותו מחדש על רגליו. הוא שם דגש על הטיפול הרפואי והביא לארץ את בדיקות האיידס המהירות שנותנות תוצאות בתוך דקות ולא יומיים או שבועיים".

כשנשאל אם הירש דיבר פעם על התאבדות, השיב הסמן: "היינו תמיד צוחקים על זה. כמובן שיש את העבר המשפחתי שלו - גם אמא וגם אבא שלו התאבדו - שני האירועים האלו היו מאוד קשים והשפיעו עליו בצורה מאוד קשה. הוא היה מחובר אליהם מאוד".

ההלויה תצא ככל הנראה ביום שני.

לכתבה המלאה בנושא באתר ynet

תגובות

אני באמת חושב

אני באמת חושב שזה רע שהוא מת אבל כל אחד מת בסופו של דבר.