רעידת אדמה במנהיגות הקהילה הגאה בעקבות ההדחה של חלק ממשתתפי הפלטפורמה של יונתן גר

מורנו וסידי חשפו הדרה משמעותית מתהליך קבלת ההחלטות * הבית הפתוח שלח התנצלות שגררה מבול תגובות זועמות

לפני כשנה וחצי דיווחנו על הקמת סדרת מפגשים למנהיגותים בקהילה הגאה, ביוזמתו של יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח, ובהובלת הבית הפתוח. בתחילת דצמבר האחרון נודע למערכת "מה קורה" כי חלק ממשתתפות ומשתתפי הסמינרים הודחו כבר לפני שנה, מבלי להודיע להם. המשתתפים שהודחו היו: אלישע 'שוקי' אלכסנדר, שירי אייזנר, יוני אורנים וברוך אורן, כותב ידיעה זו. המאפיין את המודחותים הוא גישה ביקורתית-רדיקלית לגבי נושאים רבים, וכן מתאפיינים פעילותים אלו בכך, שהםן מגיעימות מהתארגנויות דלות משאבים באופן יחסי. עם זאת, הגילוי לא יצר תגובה מיידית.

לפני כחודש, יזמו עדי מורנו ואלינור סידי, פעילות פמינסטיות ולסביות, נייר עמדה בנושא נגישות להורות בקהילה הגאה*. הן הציעו את הנייר הזה כבסיס לדיון קהילתי בנושא בתפוצה רחבה. שרשרת התגובות לנייר העמדה גילתה בפומבי הן את ההדחה המדוברת מפורום הסמינרים, וכן כי לכאורה משתתפותי הסמינרים לקחו על עצמםן את הסמכות לייצג את הקהילה הגאה בפני גופי ממשל בנושאים שונים. זאת מבלי שהפורום נבחר באופן דמוקרטי ומבלי לחשוף את נושאי עבודתו לדיון ציבורי. העניין עורר סערה ברשימות התפוצה.

לאחר כשבועיים, החליט הבית הפתוח לשלוח התנצלות רשמית למודחיםות מהסמינרים. חתומים על ההתנצלות יו"רית ומנכ"ל הבית הפתוח. במכתב מפרט הבית הפתוח כי ההדחה נוצרה על רקע תחושות של אנשי הבית הפתוח שהפורום כפי שהורכב לא הצליח להגיע להסכמות. כן מצויין כי משתתפותים מהפורום איימו להדיר את רגליהםן מהמפגשים אלמלא ישונה ההרכב. ההתנצלות אשר מופיעה במכתב מתייחסת לכך שמאז ההחלטה להדיח, ועד התגלות הדברים ברשימות התפוצה - לא יידע הבית הפתוח את המודחותים על עצם ההדחה. למעשה, אין מדובר בהתנצלות על עצם ההדחה אלא על כך שאותםן מודחותים לא עודכנו על הדחתםן.

מכתב ההתנצלות גרר מבול של תגובות, הטחות והאשמות מכל הכיוונים. לבסוף ביקש יוסי וולפסון, חבר ועד בבית הפתוח, להקפיא את הדיון עד חג הפסח כדי לאפשר לבית הפתוח לעכל את הנושא ולהתמודד עם הטענות שהועלו. בקשה זו סייעה להשקיט את הדיון בנושא בשבוע האחרון. למרות שקט מתוח זה, למערכת "מה קורה" נודע כי הפרשה יצרה קרע של חוסר אמון בין המודחים לאלו שלא הודחו; אלו שלא הודחו הסתירו משך חודשים את דבר ההדחה ואת דבר המשך היפגשותןם בסתר.

* בקרוב נעלה ראיון שערכנו עם יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח, המסכם מפגש בין מנהיגותי קהילה בנושא זה.

תגובות

הגיוני שלארגון יהיה מותר לארגן פעילות ולהזמין את מי שהוא רוצה

ואף ארגון בקהילה וגם לא כולם יחד, לא נבחרו על ידי *כל* הלהט"בים, אז ייצוג הוא דבר ייחסי כשמדובר בארגונים מהסוג הזה.
אם סוכמים את כל החברים והחברות בכל הארגונים יחד מדובר בכמה מאות א/נשים במקרה הטוב.
והכמה מאות א/נשים האלה מחליטים/ות לכל הקהילה של מעל חצי מיליון איש?
כן, כי זה טבע הפעילות.