אלן טיורינג: האיש שחלם על מכונות: על חייו ומותו של גאון במתימטיקה והומוסקסואל.

פרופ' אלן טיורינג - 1912 - 1954. מתימטיקאי גאוני, שנחשב כאבי מדע המחשבים המודרניים שפיצח, בין היתר, את הקוד הגרמני "אניגמה" - והומוסקסואל

בתוכניתו "שבת עולמית" בו סוקר עורך התוכנית, הד"ר יצחק נוי, ידיעות מהעיתונות העולמית, נסקרה ידיעה שהופיע ביום שישי ה-10.7.09 בעיתון הבריטי "דיילי מייל", על אותות כבוד והצטיינות שיוענקו ע"י הצבא הבריטי ביום ה', 16.7.09 למדענים שעבדו בפיצוח הקוד הגרמני "אניגמה", ביחידת פיענוח הצפנים המיוחדת של משרד החוץ הבריטי. הפיצוח, שדרש ידיעות במתימטיקה ברמות שלא נודעו עד אז היה אחת המשימות הסודיות, החשובות והמסובכות ביותר במאמצן המלחמתי של בעלות הברית נגד גרמניה הנאצית, שאיפשרה גילוי מיקומם של צוללות גרמניות וכך גרמו לניצחון בעלות הברית במלחמה.

הסיפור שלא סופר ב"דיילי מייל" הוא על היותו של פרופ/ טיורינג הומוסקסואל, שהואשם בשנת 1952 בקיום יחסים הומוסקסואלים, התנהגות שנחשבה פלילית באותה עת באנגליה.

השופט, שבפניו הועמד טיורינג לדין, דרש ממנו במפגיע שיעבור סירוס כימי או שייאסר מייד, דבר שהיה גורם ככל הנראה, להתנכלות כלפיו מצד עצירים אחרים ואולי אף לרציחתו.
בלית-ברירה הסכים טיורינג לעבור את הסירוס הכימי, שבעקבותיו צימח שדיים, דבר שבהביא, בסופו של דבר, להתאבדותו בלא עת.

כך גמלה בריטניה לאחד מבניה הגאונים שסייע להצלת בריטניה בתקופת מלחמת העולם השניה.

במשך שנים רבות נהגו להמעיט בתרומתו של טיורינג לפיתוח המחשב המודרני.
רעיונות שונים שהגה יוחסו לעיתים למתימטיקאים אחרים, אבל בשנים האחרונות, בזכות חשיפתם של מסמכים סודיים הקשורים לעבודתו ב"בלצ'לי פארק" שמצפון-מערב ללונדון, שם שכנה יחידתפיענוח הצפנים המיוחדת של משרד החוץ הבריטי, הוענקה לטיורינג ההכרה שהיה ראוי לה.

הפרס היוקרתי ביותר בתחום מדעי המחשב קרוי על שמו והוא מחולק בכל שנה על-ידי האגודה האמריקאית למחשבים, בגין הישג בעל חשיבות עולמית בתחום זה והוא שקול מבחינת יוקרתו לפרס נובל.

קובץ מצורףגודל
450px-Alan_Turing_Memorial_Closer.jpg74.61 ק"ב

תגובות

הפרס הזה אכן יוקרתי מאוד

לא הבנתי מאיפה השם "טיונינג" מוכר לי... פתאום נזכרתי שבאמת הפרס היוקרתי הזה הוא על שמו!!

מתמטיקה ומדעי המחשב אלו הן תחומים המשלימים אחד את השני וזה נהדר