סינלרה מאוד פשוטה

התוכן בדף זה מתורגם מתוך "cinelerra is very easy" שנכתב ע"י Paolo Rampino וDennis Kent. המאמר המקורי זמין ברישיון CC by-nc-sa, וכך גם מאמר מתורגם זה.
קישור למאמר המקורי: http://akiradproject.net/cinelerra_is_very_easy_1

חלק ראשון: היכרות עם סינלרה ויצירת מצגת עם אנימציה

אני לא מכיר אתכם, אבל משתמשי חלונות מראים לי תמיד תמונות/DVD/מצגות שנערכו עם התוכנות השגרתיות לעריכת וידאו. כן, אני יכול להשתמש בחלונות, גם כן (שימו לב: חלונות אינה מותקנת על אף אחד מהמהחשבים שלי.), אבל אני אוהב להשתמש בהפצות לינוקס, במיוחד אובונטו. אז בחרתי ללמוד סינלרה וגיליתי, שאחרי הרושם הראשוני, היא תוכנה מאוד פשוטה לשימוש. "משתמשי החלונות" יכולים להמשיך לקנא.

אתם יכולים לסדר את חלונות סינלרה בכל דרך שתרצו. אני מארגן את שלי כך:

צילום מסך מתוך סינלרה

בחלון המשאבים, במסגרת השמאלית אני מגדיר מצב טקסט ובמסגרת הימנית אני מגדיר מצב צלמיות (icons) (אני עושה הכל עם כפתור העכבר הימני). אם אתם מאבדים חלון (אל דאגה!) אתם יכולים ללכת לתפריט "חלון" בתפריט הראשי ולנסות "הראה (את החלון האבוד שלך)".

כשאתם סוגרים את סינלרה, התוכנה זוכרת את סידור החלונות שלכם. אם יש בעיה, אתם יכולים לחזור לסידור המקורי של החלונות (ברירת המחדל) בתפריט "חלון" בחלון הראשי.

אתם יכולים גם למצא דגלים חשובים המציגים את מימדי X, Y ו-Z של המצלמה, בהם נשתמש מאוחר יותר במדריך שלנו.

אם אתם משתמשים באובונטו, אתם בוודאי תזדקקו להגדרות הללו:
גשו להגדרות > העדפות

וכוונו אותו בדרך זו:

אנו בוחרים בALSA עבור מנהל ההתקן לצליל יוצא ו"עצירת הנגינה נועלת"

אם אתם משתמשים בשיטת השידור PAL (בישראל משתמשים רק בשיטת שידור זו), בחרו בתצורת וידאו 720X576 פיקסלים עם 25 מסגרות/שניה. לשיטת שידור NTSC, בחרו 720X480 פיקסלים עם 30 מסגרות/שניה. בתיבה האחרונה בחרו "ייבא תמונות עם משך של" 8 שניות, או איזה אורך שאתם מצפים שרוב תמונות הסטילס שתייבאו יימשכו על ציר הזמן. תוכלו להאריך או לקצר את המשך של כל תמונה על ציר הזמן, בשלב מאוחר יותר.
חזרו לתפריט הראשי והכנסו להגדרות > תצורה ובחרו שיטת שידור PAL או NTSC.

אנו מוכנים לצאת לדרך! גשו ל"קובץ > טען קבצים"

אני יודע שמסך ה"טען קבצים" הוא קצת ספרטני (עירום) וללא תצוגה מקדימה, אבל הוא מתפקד. אתם יכולים לבחור להציג צלמיות, כמו שאני עשיתי (לחצו על אשת החשבון למעלה). הקליקו על קובץ כדי לייבאו. שם הקובץ יופיע בתיבה למטה. התיבה מתחתיה מציגה איזה סוג קבצים ניראים ברשימה הראשית. השאירו תיבה זו בסימן * שמשמעותו היא "ג'וקר", כלומר, הצג את כל הקבצים. בחרו "צור משאבים חדשים בלבד" והקליקו על סימן ה-V הירוק.

עכשיו תוכלו למצא את הקליפים שלכם (מיוצגים ע"י שיקופיות) בתיקיית המדיה של חלון המשאבים של סינלרה. גררו שיקופית לתוך ציר הזמן.

תוכלו להאריך את משכה של תמונת סטילס באמצעות גרירת הקצוות של השיקופית.
הגדירו את חלון הקומפוזיציה באופן כזה:

בחלון הראשי, וודאו שבחרתם את צלמית המפתח, שמשמעה "צור מסגרות כאשר צובטים" (כלומר, צור מסגרות בזמן שאנו גוררים פרטים בחלון הקומפוזיציה)

עכשיו החזירו את הסרט להתחלה וגשו לחלון הקומפוזיציה. אתם יכולים להזיז את התמונה סביב באמצעות גרירת העכבר כאשר הכפתור השמאלי של העכבר מוחזק. בנוסף לכך, אתם יכולים לבצע התקרבות (זום zoom) באמצעות לחיצה על כפתור shift במקלדת והזזת סמן העכבר מעלה ומטה. עכשיו גשו לציר הזמן והזיזו את הקו הלבן המהבהב. אז הזיזו את התמונה בחלון הקומפוזיציה פעם נוספת, ואז החזירו להתחלה וצפו בקליפ. תוכלו לראות את התמונה זזה בסרטון הוידאו... נראה טוב!

(אם אתם מאבדים קשר עין עם הקווים של המצלמות, השתמשו בכפתור )

בהמשך: נתחיל ללמוד איך לערבל מספר ערוצים, ולהוסיף וידאו וצליל.

אהבתם את המדריך? קנו לי קפה!

חלק שני:

ראשית ברצוננו לומר תודה לכל אלו שתמכו בנו באמצעות מתן תרומה, זה משוב אמיתי לakirakd.net וזה עידוד אמיתי להמשיך בכתיבת המדריכים שלנו בסביבת עולם ה-GNU/Linux.

כעת נלמד להשתמש בצלמיות הערוצים.

רואים את הכפתור האדום? לחצו עליו כדי "לחמש" אותו. אם הוא לא חמוש, הוא ימנע שינויים בערוץ. זה מאוד חשוב לדעת שאם אתה עובד על חלון הקומפוזיציה עם "ייצר מסגרות כאשר צובטים", השינוי יופעל על כל הערוצים החמושים.
קיצור דרך: באמצעות המקש tab אנחנו יכולים לחמש או לבטל את חימושו של ערוץ בודד. באמצעות shift+tab יחדיו, ניתן לחמש/לבטל חימוש של כל הערוצים יחדיו.

זה רעיון טוב לשנות את שמות הערוצים לשמות שיכולים לעזור לנו לזכור מה הם מכילים. בדרך זו:

we can add a transition from resources>video transitions easily by dragging and dropping it in middle of two pictures.
tut3fin3

Now we can add a touch of personality to the transition: Be sure that you have selected "cut and paste editing mode", select a section in the middle of two pictures by holding the left key and dragging mouse around the timebar as shown in this picture:
tut3fin3

From Resources>Video Effects, drag an effect onto your selection
tut3fin3

now onthe effect icon you can see two icons, first to modify ( the length ) and second to disable
tut3fin3

On bottom of the main menu we can see a control that allows us to increase the view of tracks, use it to ensure that the effect will be easier to edit
tut3fin3

Now find the white flashing bar and move it to before the start of the effect and press length. Modify the effect to in a way that does not distort the image, do same at the end.
tut3fin3

The center of effect completely distorts the images (you need only one or two keyframes ), now we can see this:
tut3fin3

If you have some errors you can delete keyframes with mouse right button. Be sure that on the view menu, you have selected camera Z, if you need to, resize with the zoom selector on bottom of main menu. By clicking on blue line (zoom), make 4 keyframes and draw a curve as shown in the follow picture. Now our effect is complete. True, we can do more simple or complex effects, the only limit is your imagination.
tut3fin3

Go to the audio menu and add two tracks, if already have them. now we can load our favourite song/songs by dragging from Resources>Media to the new tracks.
tut3fin3

Add pictures as desired until you reach the end of the song. You can also try to follow music rhythm. As you may remember, to increase duration of pictures you can drag the border of image with the left mouse button. You can also move the image with the "drag and drop editing mode"cinspostaeaggiungi. To save our job so we can restart it and edit later, go to File menu and save the project as .xml.
cinesave

When you are ready to export your movie go to File > Render. ( Always save the project before export )
tut3fin3

now to export an mpeg4 ( with small size, qdvdathor compatibility, and good quality ) select file format: "Microsoft Avi" ( don't forgot to select "create new resources only")
tut3fin3

from the audio tool icon select mp3
tut3fin3

and from the video tool icon select "Microsoft Mpeg4", fix quantization 5 (up for small file, down for better quality), keyframe interval 25
tut3fin3

On our next section, we will learn how to use multitrack, cut the clips, titling and to export on dvd with qdvdauthor.

קובץ מצורףגודל
tut3cin1.png179.11 ק"ב
tut3fin1.png13.06 ק"ב
tut3fin2.png19.75 ק"ב
tut3fin3.png12.86 ק"ב
tut3fin4.png38.81 ק"ב
tut3fin5.png39.16 ק"ב
tut3fin6.png30.97 ק"ב
tut3fin7.png36.58 ק"ב
tut3fin8.png1.35 ק"ב
tut3fin9.png236 בתים
tut3fin10.png16.92 ק"ב
tut4fin1.png1.69 ק"ב
tut4fin2.png27.15 ק"ב
tut4fin3.png29.11 ק"ב
tut4fin4.png20.19 ק"ב
tut4fin5.png30.31 ק"ב
tut4fin6.png2.11 ק"ב
tut4fin7.png1.01 ק"ב
tut4fin8.png23.06 ק"ב
tut4fin9.png12.64 ק"ב
tut4fin10.png32.59 ק"ב
tut4fin11.png63.37 ק"ב
tut4fin12.png7.76 ק"ב
tut4fin13.png8.23 ק"ב
tut4fin14.png1.93 ק"ב
tut4fin15.png4.81 ק"ב