קולנוענים ואקטיביסטים

Project:שידורינו בערוץ 98
רכיבCode
Category:feature
עדיפות:normal
אחראי:Unassigned
Status:ויתרנו על זה
תיאור

https://www.facebook.com/events/419585691471325/

מחר (שישי) בשעות 10:30-12:30

מקבץ סרטים קצרים של יוצרים מוכרים, בשילוב סרטוני וידיאו של צלמים אקטיביסטים. בתום ההקרנה יתקיים דיון בשיתוף הקהל בשאלה: למה אתם עושים את זה ואת מי זה מעניין בכלל?

טיפוסי לילה (2012)
בימוי וצילום: דניאל גל
Nine to Five

מסע לילי, קירות גבוהים, טיפוס בחבלים, גדרות תיל, פחד ממעצר ואף סכנת חיים: אלה כמה מן המכשולים בדרכם של פלסטינים לשוק העבודה בישראל. הסרט עוקב אחר מסען של קבוצות פועלי בניין בדרך לעבודה בשכונה היהודית הר חומה, הנבנית במזרח ירושלים כמובלעת בין שכונות פלסטיניות.

הסרט הוכן במסגרת מיזם של עיר עמים, עמותה ישראלית הפועלת למען ירושלים תקינה ושוויונית יותר וקידום התנאים לעתיד פוליטי מוסכם בעיר.

מתוך פרויקט "רגע י-ם" ניהול אמנותי: יעל פרלוב הפקה: יעל פרלוב ויריב מוזר
(17 דקות ערבית, כותרות בעברית ובאנגלית)

אל-עראקיב. 7 דקות. צילם: ניסים מוסק. ערבית, עברית

אל-עראקיב הוא יישוב בדואי לא מוכר ליד רהט. הכפר נוסד לפני מאות שנים, ובית הקברות העתיק שבמקום מעיד על כך. בשנת 1951 פינה הצבא את תושבי אל-עראקיב מאדמותיהם, לצורך אימונים. השלטונות הבטיחו לתושבים שהם יוכלו לחזור למקום בתוך חצי שנה, אבל אדמות הכפר הופקעו מיד לאחר עזיבתם והפכו לאדמות מדינה. לפני כעשר שנים החלו עקורי אל-עראקיב לבנות את כפרם מחדש. ביום שלישי 27.7.2010, בעוד העניין נדון בבית המשפט, נהרס הכפר בידי כוחות גדולים במיוחד, כאלף ושלש מאות אנשי משטרה, יס"ם, ופקחים, שהגיעו למקום לפנות בוקר. בולדוזרים החריבו את כל המבנים ביישוב ועקרו מאות עצים. תושבי אל-עראקיב ועשרות פעילים שהוזעקו באישון לילה ניסו לעצור את ההרס, ונהדפו באלימות. בסופה של הפעולה נותרו עשרות משפחות בדואיות ללא קורת גג. תושבי הכפר התעקשו ולא ויתרו על זכותם. למחרת הם שבו והקימו מבנים חדשים, והמדינה שבה והרסה אותם. וכך שוב ושוב כחמישים פעם.

יום השנה של מעסרה (2007)
שי כרמלי פולק

מאז שנת 2006 יוצאים תושבי הכפר מעסרה מדי שבוע להפגין נגד בניית גדר ההפרדה באזור. הסרט מתעד את יום השנה הראשון למאבק, ומלווה שלוש דמויות: מחמד ברג'יה ומחמוד זוואחרה, ממובילי המחאה, ופאטימה ברג'יה, אמו של מחמד, אשר נטלה את הובלת המאבק בתקופת המאסר של בניה.
צילום: יואב גורפינקל, גיא דוידי, שי כרמלי פולק, יוני מסי, ישראל פוטרמן, קרן שעיו
(13 דקות אנגלית, עברית, ערבית)

הפגנה בנעלין. 4 דקות. צילם: ישראל פוטרמן. ערבית, עברית

דרום הר חברון. 7 דקות. צילם: גיא בוטביה. ערבית, עברית

הרעש. 5 דקות. צילם: דוד ריב. ערבית, עברית, תרגום לאנגלית

שבת בג'נין (2002)
בימוי וצילום: ענת אבן
Saturday in Jenin

"הפניתי את המצלמה שלי אל חורבות מחנה הפליטים בג'נין, המבט שלי מופנה פנימה, אליי, אלינו, אל האפלה".
הפקה: אריק ברנשטיין עריכה: אורון אדר

סדרת "מבטים", הפקת "מטר פלוס"
(3 דקות)

ברוכים הבאים לביר נבאלא (2012)
בימוי: יואב גרוס, איהאב טרביה
Welcome to Bir Nabala

בשנות התשעים נהנתה העיירה ביר נבאלא שמצפון לירושלים מפריחה כלכלית – מיקומה המרכזי עשה אותה נקודת מפגש של סוחרים פלסטינים וישראלים, ותרם לשגשוג המסחר שם. שגשוג זה, שנמשך גם בשנות האינתיפאדה השנייה, נפסק בבת אחת עם הקמת גדר ההפרדה, שהקיפה את העיירה וניתקה אותה ממזרח ירושלים. הסרט מביא את סיפור העיירה, שנהפכה לעיירת רפאים, דרך חומרי ארכיון של שני אולמי שמחות שפעלו בה עד הקמת הגדר.
(8 דקות, ערבית, כותרות באנגלית)

נאבקים על הבית– סיפורו של מוחמד אל–קורד (2012)
הפקה: Just Vision בימוי: ג'וליה באשה ורבקה וינגרט–ג'אבי
8 דקות, ערבית, עברית, ואנגלית, עם כתוביות

מוחמד אל-קורד הוא נער פלסטיני שנולד וגדל בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. זמן קצר לאחר יום הולדתו ה-11, נאלצת משפחתו לוותר על חלק מביתה ולחיות תחת קורת גג אחת עם משפחה של מתנחלים ישראלים. מוחמד ומשפחתו ואיתם תושבים נוספים מהשכונה מתחילים במחאה לא-אלימה נגד הפינויים, כשהם נחושים בדעתם לא לאבד את ביתם. מוחמד מתבגר על רקע מתח בלתי פוסק עם שכניו ושיתוף פעולה בלתי צפוי עם בני ברית ישראלים בחצר ביתו.

הסרט הינו חלק מהפרויקט : "נאבקים על הבית - דיוקנאות משייח' ג'ראח" - סדרה של סרטים תיעודיים קצרים החושפת את נחישותם של שכונה ושל תושביה, ואת התמיכה המפתיעה לה הם זוכים.

הארגון Just Vision פועל להעלאת המודעות והתמיכה בישראלים ופלסטינים הפועלים למען סיום הכיבוש והסכסוך בדרכים לא אלימות. הארגון פועל באמצעות סרטים, ובעזרת קמפיינים חינוכיים ותקשורתיים, מתוך מטרה לתרום לקידום השלום ולסיום הכיבוש על ידי הפיכת מנהיגי אי אלימות פלסטינים וישראלים לנראים, מוערכים ואפקטיביים יותר במאמציהם.
סרטים בהפקת Just Vision: "נקודת מוצא" (2006), "בודרוס" (2009), "השכנים שלי" (2012)

דיון: למה אתם עושים את זה ואת מי זה מעניין בכלל?

עדכונים

#1 נשלח על ידי ברוך אורן ביום ב', 27/05/2013 - 12:57
מצב:פתוח» ויתרנו על זה